September 25, 2022

Ciecierzyca-zalety dla zdrowia

  • skanlacja.pl
  • 3 lipca 2018
  • Comments Off
Ciecierzyca-zalety dla zdrowia

Cieciorka, ciecierzyca, a może groch włoski? Wszystkie te określenia sprowadzają się do jednej, niezwykle istotnej z punktu widzenia wartości odżywczych, rośliny. Jest bogata w białko, ale to tylko nieliczna jej zaleta. Składniki odżywcze, które zawiera, pomagają w walce z zaparciami, wspomagają odchudzanie oraz obniżają poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Co ciekawe, to również afrodyzjak. Najczęściej występuje w kuchni arabskiej. Dobrze znane wszystkim falafele czy hummus to produkty wytworzone z tej bardzo zdrowej rośliny strączkowej. Jak ją przygotowywać?

Wartości odżywcze

Ciecierzyca ma dwie odmiany o nazwach desi i kabuli. Ta pierwsza ma nasiona małe, które mają wiele odmian kolorystycznych-żółtą, zieloną, kremową, czerwoną i czarną, natomiast druga ma większe ziarna o kremowej barwie. Jeżeli chodzi o składniki odżywcze to cieciorka w ugotowanej formie o masie 100 gram zawiera 8,86 gram białka. Co ciekawe, białko zawarte w tym produkcie może z łatwością zastąpić białko zawarte w produktach mięsnych dzięki czemu jest świetnym składnikiem diety wegańskiej i wegetariańskiej. Oprócz białek ciecierzyca to też niesamowicie wartościowe źródło zdrowych tłuszczy, witaminy C, tiaminy, witaminy A i K, kwasu foliowego, niacyny czy wapnia, magnezu, żelaza i potasu.

Potrawy

Hummus to przepyszna pasta z ciecierzycy, która świetnie sprawdza się na kanapce czy jaki dip do warzyw. Ma lekko orzechowy smak i orientalny aromat. Ma konsystencję przypominającą masło orzechowe, a przygotowuje się go w bardzo prosty sposób. Wystarczy cieciorkę z puszki zblędować wraz z sokiem z cytryny, pastą sezamową tahini, czosnkiem, solą, pieprzem i olejem lub oliwą. Gotową pastę można dodatkowo uzupełnić ulubionymi dodatkami jak ostrą papryką czy czarnuszką. Innym, bardzo smacznym i pożywnym daniem są falafele, czyli kotleciki z ciecierzycy. Jako, że są smażone na głębokim oleju, nie są do końca dietetycznym daniem, jednakże są smaczne, a w towarzystwie warzyw tworzą niecodzienny posiłek.

Poprzedni «
Następny »