September 25, 2022

Czy moduły optyczne SFP to rozwiązanie przyszłości?

  • skanlacja.pl
  • 30 grudnia 2019
  • Comments Off

Moduł optyczny SFP to rozwiązanie, które na całym świecie zyskuje coraz więcej zastosowań. Również coraz więcej osób, firm i instytucji się do nich przekonuje. Czy więc urządzenie te będzie rozwiązaniem przyszłości w dziedzinie łączenia urządzeń elektrycznych z przewodami optycznymi, jakimi są światłowody. Wydaje się, że tak może być, chociaż zdecydowanie należy spodziewać się coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań.

 

Co to są moduły SFP i jakie są ich rodzaje?

Moduł SFP jest rodzajem transceivera, który działa w oparciu o standard SFP. Specyficzna konstrukcja obwodów urządzenia pozwoliła na znaczne zmniejszenie jego rozmiarów. W porównaniu z wykorzystywanymi wcześniej transceiverami GBIC są one wręcz malutkie – dlatego nazywa się je bardzo często mini-GBIC. Nazwa ta może być myląca ponieważ zasady działania obu tych urządzeń znacznie się między sobą różnią. Wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje modułów SFP . Są to moduły SFP: optyczne jednomodowe, optyczne wielomodowe, i służące do łączenia z tradycyjnymi przewodami miedzianym. Moduły optyczne charakteryzują się kompatybilnością z najważniejszymi standardami dla sieci lokalnych, jakimi są: SONET, Fibre Channel i Gigabit Ethernet. Moduły ostatniego typu nie zawsze zachowują taką kompatybilność.

Moduły SFP jednomodowe przystosowane są do łączenia urządzeń ze światłowodami jednomodowymi. Jest to rodzaj światłowodów, który pozwala na szybki i praktycznie bezstratny przesył informacji na duże odległości. Trudności techniczne i koszta znacznie jednak ograniczą użycie tego rozwiązania. Moduły SFP wielomodowe są o wiele bardziej powszechne i istnieje kilka ich rodzajów. Pozwalają na połączenie z o wiele tańszym, ale też mniej skutecznym światłowodem wielomodowym.

 

Jak wykorzystywane są moduły SFP dzisiaj?

Dzisiaj moduły optyczne SFP wykorzystywane są na wiele sposobów. Ich podstawowym zadaniem jest łączenie dowolnych urządzeń ze wspomnianymi już światłowodami. Najistotniejszą rolę odgrywają tu jednak serwery, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie i udostępniania danych komputerowych, a także tworzenie lokalnych sieci internetowych. W praktyce zdecydowana większość producentów wspiera dziś standardy SFP, dzięki czemu stają się one coraz bardziej uniwersalne (mimo, że same nie podlegają jednolitej standaryzacji). Niektórzy jednak z największych graczy na rynku rozwiązań sieciowych starają się uzależnić użytkowników od własnych urządzeń, stosując oprogramowania umożliwiające użycie urządzeń działających na standardzie SFP. Takie strategie – choć wątpliwe – są bardzo popularne również w innych sektorach branży informatycznej. Warto również tu wspomnieć, że moduły SFP są urządzeniami typu hot swap, dzięki czemu mogą być swobodnie przełączane w czasie działania urządzeń, do których są podłączone, bez ryzyka utraty danych. Stwarza to duże możliwości w zakresie fizycznej rozbudowy serwerów, aczkolwiek pojawiają się obecnie rozwiązania oferujące pod tym względem jeszcze większe możliwości. Szeroka oferta modułów optycznych dostępna na stronie.

Poprzedni «
Następny »