September 25, 2022

Druk offsetowy a druk cyfrowy

  • skanlacja.pl
  • 14 stycznia 2020
  • Comments Off

W świecie przepełnionym cyfryzacją nadal ważną, informacyjną rolę, pełnią produkty drukowane, takie jak książki, czasopisma, ulotki, plakaty czy wizytówki. Złożenie ich wymaga długich nakładów pracy nie tylko autorów, grafików czy ilustratorów, ale również drukarni, czyli tego ostatniego ogniwa łańcucha. Wtedy często pojawia się pytanie, na jaki rodzaj wydruku powinniśmy się zdecydować: druk offsetowy czy druk cyfrowy?

 

Przedsiębiorców nie interesuje sposób wykonywania danej usługi, dla nich ważna jest cena i sposób wykonania. Książka czy ulotka ma sprzedawać i przyciągać klientów, musi być więc dobrze widoczna i odpowiednio odzwierciedlać kolory dobrane na wersji cyfrowej produktu. Wybierając rodzaj wydruku należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wielkość nakładu i jego rodzaj oraz co najważniejsze czas wykonania i ewentualne poprawki. Druk offsetowy będzie zdecydowanie przewyższał ceną ten drugi ze względu na technologię wykonania. Jednak powstały w tym wypadku materiał będzie wysokiej jakości, dokładniejszy i zapewni większą możliwość dysponowania kolorami. Rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku dużego tj. 2 000 sztuk wydruku kolorowych ulotek, plakatów czy katalogów firm.

 

Druk cyfrowy jest częściej stosowany, a także prostszy i szybszy od swojego poprzednika. Nie wymaga dużych nakładów finansowych na jego realizację, jednak jakość wydruku jest w tym przypadku mniejsza i mniej dokładna. Wadą staje się to dopiero w przypadku dużych projektów, tj. na dużym formacie. Również rozdzielczość nie ma tutaj znaczenia, gdyż preferowaną wielkością jest rozdzielczość 300 dpi, która w zupełności wystarcza do oddania specyfiki i piękna projektu. Ponadto współczesny druk cyfrowy jest już tak dopracowany, że swoją jakością dorównuje wydrukom offsetowym. Zwrócić należy uwagę na fakt wprowadzania zmian w projekcie przy wydruku. Cyfrowe podejście jest szybkie, wymaga więc szczegółowego dopracowania ulotki czy katalogu, tak by nie potrzeba było wprowadzać w nim dodatkowych zmian. Druk offsetowy pozwala na większą dowolność. Dłuższy czas oczekiwania sprawia, że możemy poprawiać go bez ryzyka, że został już on w całości wydrukowany.

Poprzedni «
Następny »