December 4, 2022

Inwestycje w nieruchomości

  • skanlacja.pl
  • 15 grudnia 2020
  • Comments Off

Istnieje powszechne przekonanie, że inwestować w nieruchomości mogą tylko osoby z “grubym portfelem”. Oczywiście jest to prawda, na nieruchomościach zarabiają głównie milionerzy. Z biegiem lat praktyka pokazuje jednak, że swoich sił na rynku finansowym próbują również osoby, które nie posiadają na koncie zawrotnej ilości zer.

Inwestycje w nieruchomości, jak zacząć?

Inwestowanie w nieruchomości zdecydowanie należy do inwestycji długoterminowych. Oczekiwanie na zysk, czyli pomnożony zwrot inwestycji trwa zwykle kilka bądź kilkanaście lat. Inwestować w nieruchomości można na kilka sposobów, jego wybór zależy oczywiście od zasobności portfela. Może to być zakup działki, domu, mieszkania, apartamentu, bądź nieruchomości komercyjnej lub przemysłowej. Decydując się na wynajem lub dzierżawę, musimy pamiętać, że potencjalne zyski z tego tytułu będą uzależnione od standardu lokalu, jego metrażu, popytu na rynku oraz przede wszystkim atrakcyjności lokalizacji, w której jest położna ta nieruchomość.

W co inwestować na rynku nieruchomości?

To czy zainwestujemy w zakup mieszkania, domu, działki czy lokalu usługowego, zależy nie tylko od dysponowanymi przez nas środkami. Warto również zastanowić się do kogo chcemy skierować nasza ofertę. Jeżeli stawiamy na rodziny z dziećmi, lepszą inwestycją będzie dom jednorodzinny typu bliźniak położony w malowniczym miejscu na obrzeżach dużego miasta. Tu ważną rolę będzie odgrywać bliskość natury cicha i spokojna okolica, a także łatwość dojazdu do miast.
Natomiast jeśli naszymi potencjalnymi klientami mają być kancelarie prawnicze, biura rachunkowe itp. to będziemy szukać kamienicy w samym centrum miasta, którą z powodzeniem możemy przekształcić na małe lokale, idealnie na wynajem. W tym przypadku, na cenę nieruchomości najmocniej będzie wpływać lokalizacja budynku i standard wykończenia – im bliżej doskonale skomunikowanego centrum miasta tym cena będzie wyższa.

Jak pomnożyć pieniądze?

Jak sfinansować zakup nieruchomości? Można zrobić to na dwa sposoby – poprzez kapitały własne i obce. Kapitałem własnym mogą być nasze oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych lub lokatach. W przypadku prowadzenia firmy możemy również skorzystać z rezerw finansowych lub części zysku przeznaczonego na cele inwestycyjne. Jeśli jednak nie mamy takiej “poduszki finansowej”, możemy rozważyć skorzystanie z kapitałów obcych. W tym wypadku mamy do wyboru kredyty hipoteczne lub inwestycyjne, obligacje, emisje papierów dłużnych, a także leasingu lub dotacji ze Skarbu Państwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź słownik pojęć inwestycyjnych w Social Estate

Poprzedni «
Następny »