September 25, 2022

Jak zacząć zdrowo jeść?

  • skanlacja.pl
  • 30 stycznia 2020
  • Comments Off

Nowy Rok to doskonały moment na zmiany. Jeżeli więc wciąż nie masz żadnych postanowień noworocznych, załóż sobie, że od tej chwili zaczniesz w końcu zdrowo jeść. Zdrowe odżywianie na pewno szybko ci się spodoba i błyskawicznie się do niego przekonasz. Nie jest ono wcale nudne, monotonne czy niesmaczne. To, co zdrowe, odżywia twój organizm, dlatego po tego typu wyrobach czujesz się lepiej, a jest to chyba najlepsza motywacja do tego, by wytrwać na nowym jadłospisie.

Nie staraj się jednak zmieniać swojego dotychczasowego jadłospisu o sto osiemdziesiąt stopni. Jeżeli do tej pory twoja dieta polegała na stołowaniu się na mieście i wieczornym objadaniu się chipsami oraz słodyczami, nie oczekuj, że w ciągu kilku godzin zakochasz się w sałacie, tłustych rybach i orzechach. Trwałe zmiany wymagają czasu. Nie bądź więc wobec siebie zbyt surowy, a zamiast tego powoli rekonstruuj swój jadłospis i ciesz się każdym postępem. W pierwszym tygodniu nowego życia możesz np. nauczyć się picia wody. Prawdopodobnie spożywasz jej za mało, dlatego od tej pory pilnuj, by każdego dnia przyjmować przynajmniej dwa litry płynów dziennie. W kolejnym tygodniu spróbuj ograniczyć słodycze do absolutnego minimum. Najprawdopodobniej nie będziesz w stanie zrezygnować z nich całkowicie, dlatego załóż sobie, że raz na kilka dni (np. w sobotę) jesz coś zakazanego i to bez żadnych wyrzutów sumienia. W późniejszym okresie do diety możesz włączyć odpowiednie suplementy. Zanim jednak po nie sięgniesz, wykonaj sobie podstawowe badania krwi, aby sprawdzić, czego brakuje w twoim organizmie. Takie badania powinieneś wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Dzięki nim będziesz w stanie jeszcze lepiej spersonalizować swoją nową dietę.

Zdrowe jedzenie potrafi być naprawdę przepyszne, tylko trzeba się do niego przekonać. Organizm przyzwyczajony do słodyczy i słonych przekąsek może być w lekkim szoku, gdy nagle zaczniesz mu proponować zdrowe posiłki, ale jeżeli przetrwasz ten pierwszy i ciężki okres, później będzie tylko lepiej.

Poprzedni «
Następny »