September 25, 2022

Mistrz diagnostyki

  • skanlacja.pl
  • 4 grudnia 2019
  • Comments Off
Mistrz diagnostyki

Każdy lekarz chciałby stawiać tylko i wyłącznie dobre diagnozy. Na szczęście dzisiaj stawianie diagnoz jest o wiele łatwiejsze niż kilkaset czy nawet kilkanaście lat temu, kiedy dostępność do badań obrazowych nie była tak duża. Możliwości medycyny zwiększają się z każdym rokiem, z każdym miesiącem. Obrazy uzyskiwane na przykład w usg są coraz lepszej jakości.

Nieprzyjemny aspekt badań

Wiele badań lekarskich nie jest dla pacjenta przyjemnością. Na przykład zdecydowana większość kobiet nie lubi chodzić do ginekologa, rzadko cieszymy się też na spotkanie z dentystą. Jednak badania wykonywać trzeba, zawsze wykonuje się badania z pożytkiem dla zdrowia i życia pacjenta, wtedy, kiedy jest to niezbędne. Przy tomografii komputerowej mogą pojawić się pewne nieprzyjemne doznania po podaniu kontrastu. Jest to specjalny środek, dzięki któremu to co we wnętrzu człowieka – jest lepiej widoczne. Pacjenci czasem skarżą się na uczucie ciepła oraz mdłości. Pojawia się też parcie na pęcherz, chęć oddania moczu. Jednak kiedy dzieje się coś gorszego – duszności, silne zawroty głowy – trzeba natychmiast powiadomić personel medyczny i przerwać badanie.

Cel: skuteczne leczenie

Czasem pacjenci zastanawiają się jak często badania mogą być powtarzane. Oczywiście zależy to od rodzaju badania. Na przykład nie ma raczej limitów jeśli chodzi o badanie krwi. Czasem w szpitalu wykonuje się takie badanie codziennie. Również usg uznawane jest za badanie w pełni bezpieczne dla człowieka, nawet dla kobiety ciężarnej i nienarodzonego dziecka, można wielokrotnie je powtarzać. Jednak na przykład tomografia komputerowa wiąże się z tym, że pacjent poddany jest działaniu promieniowania rentgenowskiego i chociaż dawki te nie są duże, to badania nie należy często powtarzać bez wyraźnej przyczyny. Oczywiście jeżeli lekarz kieruje na tomografię, oznacza to, że przyczyna istnieje i badanie należy wykonać, by diagnostyka była pełna. Warto słuchać lekarzy, ponieważ mają oni wiedzę i doświadczenie, które jest w stanie osiągnąć postawienie dobrej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Poprzedni «
Następny »