September 25, 2022

Moduły optyczne Xenapak

  • skanlacja.pl
  • 14 maja 2020
  • Comments Off

Moduły optyczne XENPAK to przewodowy bądź światłowodowy transceiver, który działa w standardzie 10 Gigabit Ethernet. W ciągu ostatnich lat stracił znacząco na popularności ze względu na dość przestarzały typ. Został bowiem wyparty przez znacznie mniejsze urządzenia oferujące identyczne funkcjonalności i niejednokrotnie lepsze parametry.

 

Czym jest XENPAK?

Ten standard został opublikowany przez SMA w 2001 roku, a jego najnowsza wersja została wydana w 2002. Ta technika światłowodowa była w początkowej fazie mocno wspierana, jednak ostatecznie jego moduły są uważane za zbyt duże aby mogły być wygodnie użytkowane w wysokiej gęstości. Od 2010 są rzadko wykorzystywane w modułach o wysokiej gęstości lub do przesyłu danych na znaczne odległości – do tych celów zazwyczaj wykorzystywane są moduły XFP oraz SFP+.

 

Przeznaczenie

Moduły XENPAK dostarczano i stosowano do interfejsów wspierających kable miedziane InfiniBand (wyposażone w łączniki określane powszechnie jako CX4), a także wielomodowe i jednomodowe światłowody.

Transmisja danych jest możliwa na różne odległości w zależności od tego, czy mowa o transmisji światłowodowej, czy przy zastosowaniu miedzianego kabla. Dla światłowodów dystans ten może wynosić maksymalnie 80km (a minimalnie 100m). W przypadku kabli miedzianych InfiniBand – maksymalnie 15 metrów. Nowsze modele transceiverów XENPAK mogły funkcjonować dzięki wykorzystaniu różnych długości fali na wielomodowych włóknach. Zapewniały wówczas przesyłanie danych na odległość do maksymalnie 300 metrów bez konieczności ponownej instalacji okablowania w budynku podczas aktualizacji obwodów z 1 Gbit/s do 10 Gbit/s.

XENPAK obecnie

Na samym początku swego funkcjonowania, moduły były wspierane przez wielu producentów. Obecnie stosuje się je coraz rzadziej, jednak nie oznacza to, że nie mają zastosowania w ogóle. Sama strona internetowa powiązana z XENPAK obsługiwana przez MSA została zamknięta w 2008 roku. Najczęściej zastosowanie znajdują moduły XFP oraz SFP+, choć również Xenapak jest stosowany.

Poprzedni «
Następny »