September 25, 2022

Motoryczne zabawki edukacyjne

  • skanlacja.pl
  • 15 lutego 2021
  • Comments Off

Nowe synapsy w mózgu tworzą się najszybciej we wczesnym dzieciństwie. Dlatego wczesny rozwój motoryczny jest jednym z kamieni węgielnych umiejętności poznawczych w późniejszym życiu. Motoryczne zabawki edukacyjne dla dzieci wspierają fizyczny i umysłowy proces uczenia się poprzez zabawę. Odpowiednio dostosowane do wieku dziecka, są nie tylko edukacyjne, ale atrakcyjne jako zabawki służące przyjemności. Zapewnia to maluchom naturalną motywację do interakcji z zabawką. Dobre zabawki motoryczne pobudzają ciekawość oraz chęć odkrywania i rozbudzają, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, chęć do samodzielnego poruszania się.

Zdolności motoryczne – co to jest?

 

Termin „zdolności motoryczne” oznacza wszystkie ruchy człowieka, od pierwszego odruchowego kopnięcia do precyzyjnych ruchów chwytających. Zdolności motoryczne mają wpływ na praktycznie wszystkie czynności, ponieważ każdy ruch, jest efektem precyzyjnie skoordynowanego współdziałania mięśni kontrolowanych przez złożone procesy zachodzące w mózgu.

Aby móc bezpiecznie funkcjonować w wieku dorosłym, należy opanować i ćwiczyć w dzieciństwie poniższe umiejętności motoryczne:

 

  • Zwinność i zręczność,
  • Koordynacja ręka-oko,
  • Kontrola ciała i poczucie równowagi,
  • Siła i jej stopniowanie,
  • Reakcje na coś,
  • Wytrzymałość i sprawność.

 

Zasadniczo zdolności motoryczne można podzielić na dużą i małą motorykę. Wszystko, co ma związek z większymi ruchami lub kontrolą całego ciała czyli np. bieganie, skakanie to motoryka duża. Zdolności motoryczne takie jak chwytanie pojedynczymi palcami, utrzymywanie równowagi, a nawet ruchy warg i języka podczas mówienia to motoryka mała.

 

Dlaczego zabawki motoryczne są pomocne?

 

Specjalnie zaprojektowane zabawki motoryczne wspierają proces uczenia się, będąc wyzwaniem motorycznym. W ten sposób dziecko może w zabawny sposób wykorzystywać i trenować swoje umiejętności, a nawet wypróbowywać sekwencje ruchów, które są potrzebne w normalnym życiu codziennym lub podczas zabawy zwykłymi dziecięcymi zabawkami.

Oprócz zdolności motorycznych, dzieci mogą używać zabawek motorycznych do trenowania umiejętności poznawczych, czyli umiejętności myślenia. To stymuluje tworzenie synaps w mózgu. Dlatego im lepiej wspierane są zdolności motoryczne dziecka, tym wyraźniej może ono zrozumieć swoje otoczenie.

Takie zabawki powinny znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Ponieważ niemowlęta uczą się przede wszystkim poprzez naśladowanie i samodzielne eksperymentowanie to powolne przejście od nieświadomych odruchów do świadomych działań może być łatwiejsze dzięki kolorowym, odpowiednim do wieku zabawkom motorycznym.

Poprzedni «
Następny »