September 25, 2022

Teoria Fibonacciego, a złota proporcja

  • skanlacja.pl
  • 11 listopada 2021
  • Comments Off

Teoria Fibonacciego jest niejako układem proporcji, który zrewolucjonizował wiele aspektów życia. Choć wiele osób używa go każdego dnia, niewiele wie jak on przebiega. Leonardo Fibonacci to włoski matematyk, który prawie tysiąc lat temu wprowadził w życie swoją teorie. Zauważył pewną zależność w ciągu liczb rozpoczynających się od liczby naturalnej 1. Każda kolejna jest sumą dwóch poprzednich. I tak; 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 itd., a podzielenie dwóch liczb sąsiadujących ze sobą w ciągu zawsze da 1,618. Lecz co to daje?

 

Teoria Fibonacciego, a złota proporcja

Na podstawie tego można wysnuć najpopularniejsze procentowe proporcje. Są nimi 23,6%(13/55), 38,2%(21/55), 50%(momentum!; 1/2), i tytułowe 61,8%(złota proporcja 34/55).

 

Wartości te przekładają się na życie codzienne każdej osoby. Mogą mieć odzwierciedlenie w architekturze, naturze czy nawet ciele człowieka. Biorąc pod uwagę cały wzrost ciała człowieka w odniesieniu do ciągu Fibonacciego złotym środkiem są mniej więcej okolice pępka. Oczy położone w złotym środku na głowie również są jego odzwierciedleniem..

 

Giełda to miejsce, w którym szuka się niekonwencjonalnych rozwiązań aby znaleźć jakiś system zmian wzrostu i spadku cen oraz popytu na dane akcje. Szukano w różnych zależnościach, aż w końcu zastosowano tam teorię Fibonacciego. Odniosła ona niesamowity sukces stając się niejako ikoną tego miejsca. Wiele osób zaczęło przekładać siatki teorii Fibonacciego na wykresy gdzie piki ciągle się zmieniały. Okazało się, że powstała zależność proporcjonalna pomiędzy ich wzrostem i spadkiem a proporcjami ciągu Fibonacciego. W perspektywie czasu zaczęto używać jego siatek odmierzając kolejne wartości piku na poziomych liniach. Wtedy trader mógł oszacować moment skoku akcji kupując je za jeszcze stosunkowo niską cenę, i sprzedać je w punkcie kulminacyjnym za o wiele większą cenę. W ten sposób idealnie wyważał wartości czerpiąc jak największy zysk.

 

Jednak nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać i nie zawsze ma 100% odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ma tutaj bowiem jeszcze znaczenie bardzo wiele różnorodnych elementów i sytuacji największych firm i korporacji, czy nawet makroekonomia kraju podczas zakupów waluty na forexie.

 

Podsumowanie

Teoria Fibonacciego jest bardzo ciekawym dodatkiem w szacowaniu prawdopodobieństwa sukcesu podczas inwestowania na giełdzie. Doświadczone osoby wiedzą, że nie zastąpi ich stażu pracy, dogłębnych analiz firm, a nawet przeczucia. Aczkolwiek jest pomocnym narzędziem aby upewnić się w racji, bądź skłonić do głębszych analiz.

Poprzedni «
Następny »