September 25, 2022

Trendy panujące na giełdzie – Wolumen

  • skanlacja.pl
  • 13 marca 2019
  • Comments Off

Obroty to popularne określenie słowa wolumen, które związane są z pracą na giełdzie. Zazwyczaj informacja ta może towarzyszyć wszelkim publikacjom, które mają związek z notowaniami na giełdzie. Ta prosta informacja, dostępna jest na wielu wykresach i dość często przytaczana przez analityków w mediach. Poza tym ma ona ogromne znaczenie w tym, jak interpretowane są zmiany cen na rynku. Dość często się zdarza, że jest przez niektórych inwestorów niedoceniana, a wręcz zapomniana.
Wolumen na giełdzie najprościej rzecz biorąc, jest to ilość akcji lub kupionych oraz sprzedanych kontraktów terminowych w jakiejś bliżej określonej nam godzinie. Im większe mamy obroty na giełdowych akcjach tym walor ich bardziej wzrasta.

Obroty najczęściej wykorzystuje się, w celu zobligowania ruchów w cenach oraz formacji na wykresie. Poza tym, jest to nieodłączna część przeprowadzanej analizy.
Przyjęte jest, że jeżeli nastąpi ruch w górę lub w dół jest to tym ważniejsze, im większy obrót towarzyszył temu zjawisku. Dlatego, w przypadku analizowania dużych ruchów cenowych, musimy koniecznie zaobserwować czy zostały one potwierdzone większymi obrotami.

Pierwszym tego typu zjawiskiem mogą być akcje, które drożeją o kilka procent w ciągu dnia, a obowiązujący trend jest spadkowy to dodatkowa analiza obrotów pomoże nam zrozumieć, czy jest to jakiś jednorazowy wyskok czy może jest to alarmujący sygnał, który mówi nam, że może dojść do odwrócenia się obecnego trendu.
W przypadku, gdyby w takiej samej sytuacji obroty nie wzrosły, a prawdopodobnie ten wyskok cenowy byłby przypadkowy lub spowodowany jakimś nienaturalnym brakiem płynności na giełdzie.
Wolumen taki musi poruszać się z panującym trendem. Jeśli, natomiast tendencja jest zwyżkowa to każdy ruch w górę powinien odbywać się na wyższych obrotach. Taki schemat może oznaczać, że ten trend jest w porządku oraz, że rozwój jego jest na właściwym poziomie. Jeśli zdarzy się, że jest odwrotnie oznaczać to może, że trend słabnie, a inwestorzy powinni zacząć wątpić w niego.

Poprzedni «
Następny »