September 25, 2022

Woda po ciecierzycy-nigdy jej nie wyrzucaj!

  • skanlacja.pl
  • 3 stycznia 2019
  • Comments Off
Woda po ciecierzycy-nigdy jej nie wyrzucaj!

Styl życia, który opanował świat i coraz częściej jest ideą według której żyje wiele osób to Zero Waste. W tłumaczeniu z języka angielskiego to inaczej niemarnowanie czyli sprawianie, że cokolwiek robimy, staramy się zmaksymalizować wykorzystanie czy przedmiotów, czy jedzenia. W związku z tym podczas gotowania warto wykorzystywać wszystko, nawet to, co pozornie wydaje się być nic nie warte i niepotrzebne. Co ciekawe, niekiedy sądząc, że coś jest bezużyteczne, tracimy coś bardzo cennego. Tak jest w przypadku wody po ugotowanej ciecierzycy.

Aquafaba

Ciecierzyca to wartościowy produkt, który przede wszystkim ma ogrom składników odżywczych z białkiem na czele. Sama ciecierzyca może być pieczona, gotowana, mielona i smażona, oraz ma bogate zastosowanie między innymi w kuchni Bliskiego Wschodu czy w okolicach Morza Śródziemnomorskiego. Ciecierzycę spożywa się po przyrządzeniu, a najpopularniejszym sposobem jest gotowanie. Można też wykorzystać ciecierzycę z puszki, która jest równie wartościowa co ta, ugotowana samodzielnie. Podczas gotowania ciecierzycy woda przejmuje z niej białka i skrobię, które sprawiają, że jest ona bardziej gęsta i zawiesista. Jak sie okazuje aquafaba może być jeszcze ciekawszym składnikiem niż sama ciecierzyca, bo świetnie zastępuje jajka i można z niej robić nie tylko wegańską bezę, ale majonez, desery, musy i wiele, wiele innych wspaniałych dań.

Jedna puszka, wiele możliwości

Puszka ciecierzycy to niesamowicie wiele możliwości. Z ciecierzycy warto przygotować smaczny hummus, który będzie idealny do świeżych warzyw czy chrupkiego pieczywa. Na obiad warto przygotować kotleciki znane pod nazwą Falafele i skomponować je z lekką sałatką i dressingiem, natomiast z aquafaby przygotować wyborny deser jak mus czekoladowy czy bezę ze świeżymi owocami. Żaden inny produkt nie daje tylko możliwości a co więcej, niezwykle ważnych wartości odżywczych. Tym co jest też istotne, to to, że ciecierzyca godnie zastąpi mięso w diecie wegetarian i wegan, które jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Poprzedni «
Następny »